Press "Enter" to skip to content

Zatoki a chrapanie

Chrapanie to coś wielce powszechnego. Według pewnych danych w Polsce co dziesiąta osoba pochrapuje podczas spoczynku. Warto zauważyć, iż dotyczy to w dużym stopniu mężczyzn. Osoby płci żeńskiej strasznie rzadko pochrapują. Jak da się domyśleć, pochrapywanie, nie oferuje korzyści. Podług danych około połowa przypadków chrapania jest niezdrowa. Niezdrowy aspekt pochrapywania to nie jedyna wada, pozostaje sprawa tego, że jest głośne oraz uciążliwe.

Trzeba wiedzieć, iż chrapanie tak naprawdę nie jest chorobą. Najprawdopodobniej praktycznie każdy, kto doświadcza pochrapywania, raczej się danym faktem zbyt nie martwił. Ograniczony przepływ powietrza poprzez gardło, to element warunkujący chrapanie. Gdy jednakże mówimy o pochrapywaniu, to należy powiedzieć o bezdechu. Osoby pochrapujące czasami chorują na bezdech. Identycznie jak w pochrapywaniu uwarunkowany jest kłopotami z przepływem powietrza. Teoretycznie, dolegliwość, jaką jest bezdech, ma szansę przytrafić się większość z nas. Jednakże jest to częściej widoczne u określonych ludzi. Jeśli jednak osoba ma nadwagę, czy też ma nadciśnienie, to szansa zachorowania jest także całkiem duża. Bezdech senny nie musi być stały, czasem uświadczymy go, gdy na przykład jesteśmy po skosztowaniu alkoholu.


Lekarze informują, że pochrapywanie jest całkowicie powszechnym zjawiskiem. Ma szansę to wszystkich zdziwić, ale podobno dotyczy ono wszystkich z nas. Sprawa robi się niedobra wtedy, gdy doświadczamy przerw w oddechu ponad 10 razy w na godzinę. W tego rodzaju kwestiach jest to już choroba zwana bezdechem sennym. Da się podejrzewać bezdech, gdy budzimy się rano spoceni bardziej niż na codzień. Według statystyk na bezdech choruje ponad sto tysięcy ludzi. Na badania wybiera się jednak mały odłamek ludzi z tej dużej liczby. Lekceważenie leczenia wynika zapewne z nieświadomości. Istotne jest, aby inna osoba miała szansę kontrolować nasz sen oraz odpowiednia ingerować, gdy doświadczamy przerw w oddechu całkiem dużo razy.

Mamy jednak dane, z których jasno wynika, kogo bardzo często tyczy się bezdech. Mowa naturalnie o wymienionych już osobach otyłych oraz wysokim ciśnieniem. Wypada rozumieć, że chorowanie na bezdech senny niesie też ze sobą różne powszechne objawy. Najważniejsze objawy to senność, bóle całego ciała i nieustanne zmęczenie.