Press "Enter" to skip to content

Zanoszenie się u dzieci

Głośne pochrapywanie podczas spoczynku to normalna sprawa. W naszym państwie chrapie przynajmniej kilka milionów ludzi. Warto napomnieć, iż dotyczy to w znacznej większości osób płci męskiej. Osoby płci żeńskiej najczęściej nie doświadczają chrapania. Jeżeli chodzi o chrapanie, to nie jest to tak naprawdę zdrowe. Według danych mniej więcej połowa przypadków pochrapywania jest niezdrowa.

Należy pamiętać, że pochrapywanie samo w sobie nie jest chorobą. Jednakże zapewne mało kto wcześniej próbował leczyć pochrapywanie. Jeśli chrapiemy, to oznacza, iż powietrze ma problemy z przepływem przez nasze gardło. Jeśli jednakże mówimy o chrapaniu, to warto powiedzieć o bezdechu sennym. Teoretycznie, choroba, jaką jest bezdech senny, może przytrafić się każdemu. Skrzywiona przegrodą nosowa, zbyt długie podniebienie miękkie lub zwiększone migdałki, to powszechne przyczyny pojawiania się bezdechu. Jeśli jednakże osoba jest otyła, czy też posiada nadciśnienie, to szansa zachorowania jest też całkiem spora.Zdaniem specjalistów, którzy parają się snem, przerwy w oddechu są normalne. Ma możliwość to was zaskoczyć, ale niby dotyczy ono prawie wszystkich z nas. Strofować można się, dopiero gdy chrapanie jest zbyt często oraz silne. Specjaliści przyjmują, że kilkanaście przerw w oddychaniu w ciągu godziny, jest już chorobą. Takowe zdarzenie nazywane jest bezdechem. Wyłącznym zastojom w oddychaniu może towarzyszyć także mocne pocenie. Podług danych na bezdech senny choruje ponad kilkadziesiąt tysięcy osób. Jednak lekarze twierdzą, iż na kontrole przychodzi zaledwie strasznie niewielka część czytelników.

W tej kwestii nie ma żadnych ulg, bezdech senny może dosięgnąć każdego z nas. Jest jednakże sporo określonych grup, gdzie to zjawisko wydaje się najbardziej popularne. Rozmawiamy oczywiście o wspomnianych wcześniej osobach otyłych i wysokim ciśnieniem. Niestety bezdech senny, to nie wyłącznie kłopot nocą, ale też objawy występujące w trakcie dnia.