Press "Enter" to skip to content

Tabletki przeciw chrapaniu

W aktualnym świecie pochrapywanie to codzienne zdarzenie. Według pewnych danych w naszym kraju znaczna większość ludzi pochrapuje podczas drzemki. Warto wspomnieć, że tyczy się to w dużym stopniu mężczyzn. Kobiety bardzo rzadko pochrapują. Jednak takowe sytuacje mają miejsce najczęściej po menopauzie. Szkodliwość pochrapywania to nie jedyna wada, zostaje kwestia tego, że jest donośne oraz nieprzyjemne.

Jednakże z pewnością nikt nigdy nie utożsamiał tego jako straszliwą chorobę. Gdy pochrapujemy, to znaczy, iż powietrze ma problemy z przepływem przez gardło. Trzeba wspomnieć także o bezdechu sennym. Podobnie jak w pochrapywaniu uwarunkowany jest problemami z przepływem powietrza. Bezdechu sennego doświadczyć, może praktycznie każdy z nas. Jednakże jest to częściej spotykane u pewnych ludzi. Rozchodzi się dla przykładu o osoby ze skrzywioną przegrodą nosową, wydłużonym podniebieniem miękkim lub zwiększonymi migdałkami. Bezdech nie musi być stały, czasem uświadczymy go, kiedy na przykład jesteśmy po wypiciu napojów alkoholowych.


Może to was zdziwić, ale rzekomo dotyczy ono wszystkich z nas. Jeśli pochrapywanie nie zamienia się w trudności z oddychaniem, to większość rzeczy jest dobrze. Doktorzy przyjmują, iż kilkanaście przerw w oddychaniu w ciągu godziny, jest już chorobą. Dolegliwość, która za tym stoi to bezdech senny. Samym zastojom w oddychaniu ma możliwość towarzyszyć też silne pocenie. Niestety w Polsce około kilkadziesiąt tysięcy osób powinno badać się na bezdech. Na leczenie wybiera się jednak mały odłamek czytelników z tej ogromnej liczby. Lekceważenie badań i leczenia wychodzi najprawdopodobniej z nieświadomości. Gdy ktoś nie jest przekonany czy posiada bezdech, to musi poprosić o pomoc i zapytać, chociażby żonę, o to, jak wygląda jego sen.

Można jednakże określić, u których ludzi zazwyczaj występuje ta choroba. Mowa oczywiście o wspomnianych już osobach otyłych oraz nadciśnieniem tętniczym. Ponadto bezdechu sennego nierzadko doświadczają mężczyźni po czterdziestce i kobiety po 55 roku życia. Najważniejsze skutki to bycie sennym, bóle całego ciała oraz ciągłe rozleniwienie.