Press "Enter" to skip to content

Jak zmniejszyć chrapanie

Podług pewnych danych w Polsce co dziesiąta osoba pochrapuje w trakcie snu. Można napomnieć, iż dotyczy to w znacznej większości osób płci męskiej. Kobiety bardzo rzadko pochrapują. Przejście przez menopauzę jest często równe z rozpoczęciem pochrapywania. Jak da się domyśleć, chrapanie, nie oferuje korzyści. Zaledwie nieco ponad połowa przypadków chrapania nie jest niebezpieczna. Niezdrowy aspekt pochrapywania to nie jedyna wada, zostaje kwestia tego, że jest głośne i uciążliwe.

Da się sądzić, iż pochrapywanie to choroba, ale nie jest to rzetelna informacja. Jednakże raczej mało kto wcześniej próbował leczyć pochrapywanie. Pochrapywanie spowodowane jest utrudnionym przepływem powietrza przez nasze gardło. Jeśli jednak mówimy o pochrapywaniu, to warto powiedzieć o bezdechu. Osoby pochrapujące czasem chorują na bezdech senny. Identycznie jak w pochrapywaniu uwarunkowany jest problemami z przepływem powietrza. Bezdech to choroba, którą posiadają osoby w młodym wieku, starsze lub podeszłym wieku. Skrzywiona przegrodą nosowa, zbyt długie podniebienie miękkie lub zwiększone migdałki, to powszechne syndromy powstawania bezdechu sennego. Dolegliwość także występuje u osób skrajnie otyłych. Pojedynczych sytuacji bezdechu sennego możemy uświadczyć, dla przykładu idąc spać z promilami we krwi.Specjaliści przekazują, iż pochrapywanie jest w pełni normalnym zjawiskiem. Gdy chrapanie nie przeradza się w kłopoty z oddychaniem, to praktycznie wszystko jest dobrze. Sprawa staje się nieatrakcyjna wtedy, kiedy doświadczamy przerw w oddechu minimum 10 razy w na godzinę. W takich kwestiach jest to już dolegliwość nazywana bezdechem sennym. Da się podejrzewać bezdech, gdy budzimy się o poranku spoceni bardziej niż zazwyczaj. Na chwilę obecną sto tysięcy badanych ma problemy z bezdechem. Niestety całkiem duża część z tych osób lekceważy tę dolegliwość i nie poddaje się leczeniu. Ważne jest, aby inna osoba miała możliwość kontrolować nasz spoczynek i odpowiednia ingerować, jeśli doświadczamy zastojów w oddechu bardzo dużo razy.

Możemy jednakże określić, wśród których osób zazwyczaj pojawia się ta choroba. Czasami bezdechu nierzadko doświadczają osoby płci męskiej po czterdziestce i kobiety po 55 roku życia. Powinno się mieć świadomość, iż chorowanie na bezdech senny niesie też ze sobą inne zauważalne objawy. Główne skutki to senność, bóle głowy oraz nieustanne zmęczenie.