Press "Enter" to skip to content

Co dobrego na chrapanie

W naszym świecie chrapanie to popularne zjawisko. Podług pewnych danych w Polsce co dziesiąta osoba chrapie w trakcie drzemki. Dziewczyny i kobiety zazwyczaj nie nie chrapią. Przejście menopauzę jest często równe z rozpoczęciem pochrapywania. Jeśli chodzi o pochrapywanie, to nie jest to wcale zdrowe. Podług danych około połowa incydentów pochrapywania jest szkodliwa. Trzeba pamiętać, że zostaje jeszcze fakt, że pochrapywanie jest w stanie być bardzo głośne oraz uciążliwe dla drugiej osoby.

Trzeba mieć świadomość, iż chrapanie tak naprawdę nie jest dolegliwością. Jednakże z pewnością nikt nigdy wcześniej nie postrzegał tego jako nieuleczalną dolegliwość. Gdy chrapiemy, to oznacza, że powietrze ma problemy z przepływem przez nasze gardło. Jeśli jednak rozmawiamy o chrapaniu, to warto powiedzieć o bezdechu sennym. Bezdech nierzadko istnieje wraz z chrapaniem, jednak jest, o wiele bardziej niezdrowy. Jest wynikiem braku przepływu powietrza poprzez krtań. Teoretycznie, choroba, jaką jest bezdech, ma szansę przytrafić się każdego z nas. Da się określić jednakże grupy ludzi, gdzie bezdech senny jest częsty. Skrzywiona przegrodą nosowa, wydłużone podniebienie miękkie lub powiększone migdałki, to powszechne syndromy pojawiania się bezdechu sennego. Dolegliwość także występuje u osób skrajnie otyłych. Bezdech senny nie musi być na zawsze, czasem uświadczymy go, kiedy na przykład jesteśmy po spożyciu napojów alkoholowych.Zapewne nie wszystkie osoby posiadają wiedzę, że pochrapują. Specjaliści twierdzą, że ponad 10 zastojów w oddychaniu w ciągu godziny, jest już chorobą. Przypadłość, która za to odpowiada to bezdech senny. W przypadku akurat tej choroby da się zobaczyć nienaturalne pocenie się. Na nieszczęście w Polsce około 100 tysięcy osób powinno badać się na bezdech senny. Na leczenie decyduje się jednak niewielki odłamek ludzi z tej dużej ilości. Możliwie argumentem warunkującym jest brak wiedzy na temat dolegliwości lub uważanie jej za nieszkodliwą.

W tej kwestii nie ma żadnych ulg, bezdech senny może dosięgnąć każdego. Da się jednak wyznaczyć, u których osób najczęściej pojawia się ta choroba. Maksymalne szanse na ulegnięcie chorobie mają osoby otyłe i z nadciśnieniem. Inną część ludzi, która jest bardzo narażoną, wydają się być ludzie po czterdziestym roku życia. Niestety bezdech senny, jest to nie jedynie problem nocą, ale także objawy występujące w ciągu dnia. Główne objawy to bycie sennym, bóle całego ciała i nieustanne rozleniwienie.