Press "Enter" to skip to content

Chrapanie jak leczyc

Donośne pochrapywanie podczas spoczynku to zwykła sprawa. Nie sposób zatuszować fakt, że pochrapuje wiele osób. Mężczyźni chrapią częściej niż kobiety. Zjawisko pochrapywania nie jest zbyt popularne u osób płci żeńskiej. Przejście menopauzę jest często równe z rozpoczęciem chrapania. Przeciw powszechnemu przekonaniu chrapanie jest niepożądane. Chrapanie w części przypadków staje się dla nas niezdrowe.

Da się sądzić, że chrapanie to dolegliwość, ale nie jest to rzetelna informacja. Najprawdopodobniej praktycznie każdy, kto doświadcza pochrapywania, wcześniej się tym zbyt nie martwił. Chrapanie uzasadnione jest trudnym przepływem powietrza poprzez gardło. Należy wspomnieć także o bezdechu sennym. Bezdech senny często pojawia się w parze z chrapaniem, jednakże jest, o wiele bardziej niezdrowy. Jest wynikiem braku przepływu powietrza przez krtań. Teoretycznie, choroba, jaką jest bezdech, może przytrafić się każdemu. Bezdech dostrzec możemy najczęściej u podobnych osób. Skrzywiona przegrodą nosowa, zbyt długie podniebienie miękkie lub zwiększone migdałki, to częste syndromy pojawiania się bezdechu. Choroba także występuje u osób znacznie otyłych.


Doktorzy informują, że pochrapywanie jest całkowicie normalnym zjawiskiem. Zapewne nie wszyscy posiadają świadomość, że pochrapują. Gdy chrapanie nie zamienia się w problemy z oddychaniem, to wszystko jest dobrze. Nie możemy powiedzieć o chrapaniu, dopiero kiedy posiadamy kłopoty z oddychaniem w trakcie snu. Choroba, która za to odpowiada to bezdech. Wyłącznym przerwom w oddychaniu może, towarzyszyć także zauważalne pocenie. Niestety w Polsce około kilkadziesiąt tysięcy ludzi powinno leczyć się na bezdech senny. Jednak lekarze sądzą, iż na kontrole przybywa zaledwie strasznie mała część osób. Uzasadnione jest to przeważnie tym, iż nie mamy wiedzy o naszych kłopotach. Jeśli ktoś nie jest pewny czy choruje na bezdech, to musi zapytać, chociażby żonę, o to, jak przebiega jego sen.

Bezdech senny ma możliwość pojawić się u każdego z nas. Można jednak wyznaczyć, wśród których ludzi najczęściej występuje ta dolegliwość. Ponadto bezdechu sennego nierzadko doświadczają osoby płci męskiej po czterdziestce i kobiety po pięćdziesiątce. Najważniejsze skutki to bycie sennym, bóle głowy i nieustanne rozleniwienie.