Press "Enter" to skip to content

Bezdech u wcześniaków

Głośne chrapanie w trakcie snu to normalna sprawa. Według pewnych danych w naszym kraju bardzo dużo chrapie w trakcie spoczynku. Można napomnieć, iż tyczy się to w dużym stopniu mężczyzn. Osoby płci żeńskiej zazwyczaj nie doświadczają chrapania. Jeśli już kobieta pochrapuje, to bardzo często przechodziła przed tym menopauzę. Jeśli rozchodzi się o pochrapywanie, to nie jest to tak naprawdę korzystne. Jednakże nieco ponad połowa przypadków pochrapywania nie jest niebezpieczna. Niezdrowy aspekt chrapania to nie jedyna wada, zostaje sprawa tego, iż jest donośne i uciążliwe.

Należy pamiętać, iż pochrapywanie samo w sobie nie jest chorobą. Zresztą najprawdopodobniej żaden z nas wcześniej nie postrzegał tego jako straszliwą dolegliwość. Trzeba napomnieć także o bezdechu. W kwestii bezdechu elementem, który go powoduje, jest brak przepływu powietrza przez krtań. Bezdech to choroba, którą mają osoby w młodym wieku, starsze oraz na emeryturze. Chodzi na przykład o ludzie ze skrzywioną przegrodą nosową, wydłużonym podniebieniem miękkim lub powiększonymi migdałkami. Może się zdarzyć także, iż bezdechu sennego uświadczy osoba, która wypiła całkiem sporo napojów alkoholowych.


Według specjalistów, którzy parają się snem, zastoje w oddechu są niegroźne. Zapewne nie wszyscy mają wiedzę, że chrapią. Jednak dopóki nie wychodzą poza normy, to wszystko jest dobrze. Nie sposób powiedzieć o chrapaniu, wtedy kiedy mamy problemy z oddychaniem podczas drzemki. Przypadłość, która za to odpowiada to bezdech senny. Samym przerwom w oddychaniu ma możliwość towarzyszyć także silne pocenie. Możliwie argumentem warunkującym jest brak wiedzy na temat dolegliwości lub uważanie jej za nieważną. Gdy ktoś nie jest pewny czy posiada bezdech senny, to musi poprosić o pomoc i zapytać, chociażby żonę, o to, jak przebiega jego sen.

Mamy jednak dane, z których jasno wychodzi, kogo zazwyczaj dotyczy bezdech. Ponadto bezdechu sennego często doświadczają mężczyźni po czterdziestym roku życia oraz kobiety po 55 roku życia. Powinno się rozumieć, że chorowanie na bezdech niesie też ze sobą inne zauważalne objawy.