Press "Enter" to skip to content

Bezdech a prawo jazdy

Głośne pochrapywanie w trakcie snu to zwykła rzecz. Nie da się ukryć, że pochrapuje wiele osób. Warto zauważyć, że dotyczy to w znacznej większości osób płci męskiej. Zjawisko chrapania nie jest zbyt zauważalne u osób płci żeńskiej. Przejście przez menopauzę jest nierzadko równoznaczne z rozpoczęciem pochrapywania. Jeśli rozchodzi się o pochrapywanie, to nie jest to wcale korzystne. Chrapanie w połowie przypadków staje się dla nas niezdrowe. Niezdrowy aspekt chrapania to nie jedyny minus, pozostaje kwestia tego, iż jest donośne oraz uciążliwe.

Trzeba mieć świadomość, że chrapanie tak naprawdę nie jest chorobą. Jednakże raczej mało kto wcześniej chciał leczyć pochrapywanie. Należy napomnieć też o bezdechu sennym. Bezdech senny często istnieje w parze z chrapaniem, jednak jest, znacznie bardziej niezdrowy. W przypadku bezdechu sennego elementem, który go powoduje, jest brak przepływu powietrza poprzez krtań. Tak naprawdę, choroba, jaką jest bezdech, ma szansę przytrafić się większość z nas. Bezdech senny dostrzec można bardzo często u podobnych osób. Choroba ta przeważnie spotyka tych ze skrzywioną przegrodą nosową, zbyt długim podniebieniem miękkim lub zwiększonymi migdałkami. Pojedynczych sytuacji bezdechu sennego możemy doświadczyć, dla przykładu idąc spać z promilami we krwi.


Pochrapywanie jest normalne i nawet osoby, które analizują sen, o tym zapewniają. Ma możliwość to was zaskoczyć, ale niby dotyczy ono prawie wszystkich z nas. Jednak póki, nie wykraczają ponad normy, to wszystko jest dobrze. Nie możemy mówić o chrapaniu, wtedy gdy posiadamy kłopoty z oddychaniem w trakcie snu. Tego rodzaju zdarzenie nazywane jest bezdechem. Według statystyk na bezdech choruje minimum sto tysięcy osób. Niestety całkiem duża część z tychże osób lekceważy tę chorobę i nie poddaje się badaniom. Spowodowane jest to przeważnie tym, iż nie mamy wiedzy o naszych kłopotach. Bardzo często o kłopotach z oddechem podczas spoczynku informują współmałżonkowie.

Nie ma tutaj żadnych wyjątków, bezdech senny ma szansę dosięgnąć każdego. Jest jednakże kilka określonych przedziałów, gdzie to zdarzenie jest najbardziej popularne. Rozmawiamy oczywiście o wymienionych już osobach otyłych i wysokim ciśnieniem.