Press "Enter" to skip to content

Afektywny bezdech a padaczka

Głośne pochrapywanie w trakcie snu to normalna rzecz. Według pewnych danych w naszym kraju co dziesiąta osoba chrapie podczas snu. Mężczyźni pochrapują znacznie częściej niż kobiety. Zdarzenie pochrapywania nie jest zbyt zauważalne u osób płci żeńskiej. Jednak takie sytuacje mają miejsce zazwyczaj po menopauzie. Jeżeli chodzi o chrapanie, to nie jest to tak naprawdę korzystne. Podług danych około połowa incydentów chrapania jest niezdrowa. Chrapanie jest także uciążliwe oraz donośne, często dokucza znajomym.

Trzeba pamiętać, iż chrapanie tak naprawdę nie jest chorobą. Zapewne praktycznie każdy, kto doświadcza pochrapywania, wcześniej się danym faktem zbyt nie martwił. Bezdech senny często istnieje wraz z chrapaniem, jednakże jest, znacznie gorszy. W przypadku bezdechu elementem, który go powoduje, jest brak przepływu powietrza poprzez krtań. Bezdech zauważyć możemy bardzo często u podobnych ludzi. Chodzi na przykład o osoby ze skrzywioną przegrodą nosową, wydłużonym podniebieniem miękkim lub powiększonymi migdałkami. Poza tym sytuacje bezdechu sennego i silnego pochrapywania bardzo często występują u ludzi z otyłością czy też z nadciśnieniem tętniczym.Niektóre osoby pochrapują i mogą się zaskoczyć, ponieważ nie wiedzą o tym. Jeśli chrapanie nie przeradza się w problemy z oddychaniem, to praktycznie wszystko jest w normie. Nie możemy powiedzieć o pochrapywaniu, dopiero gdy mamy trudności z oddychaniem podczas spoczynku. W takich kwestiach jest to już przypadłość zwana bezdechem sennym. Możemy sądzić, że to bezdech, kiedy wstajemy o poranku spoceni jeszcze bardziej niż na codzień. Prawdopodobnie powodem jest brak świadomości dolegliwości lub uważanie jej za nieszkodliwą. Jeśli ktoś nie jest pewny czy choruje na bezdech senny, to musi poprosić o pomoc i zapytać, chociażby żonę, o to, jak wygląda jego sen.

Bezdech może pojawić się u wszystkich. Mamy jednakże dane, z których jasno wynika, kogo bardzo często tyczy się bezdech. Największe ryzyko na ulegnięcie chorobie posiadają osoby otyłe oraz z wysokim ciśnieniem. Poza tym osoby starsze są także narażone na bezdech senny. Warto rozumieć, że chorowanie na bezdech niesie także ze sobą inne powszechne objawy. Główne objawy to senność, bóle głowy i ciągłe zmęczenie.